نگهداری و تکثیر گل لیندا

ليندا كه به خاطر انتهاي قطورش در انگلستان به پافيلي مشهور است، در ایالات‌‌متحده نخل دم اسبي نام دارد. خاصيت اين مدل ورم كردگي اين است كه رطوبت را در بيابان‌هايي كه شايد چند ماه پشت‌سر هم از بارندگي خبري نباشد، حفظ كند و برگ‌هاي كشيده‌اش دقيقا به منظور حفظ و نگهداري آب، به اين شكل است. اگر در خانه ليندا داريد، منتظر آن باشيد كه ارتفاعش به دو متر برسد. اگر مي‌خواهيد قيافه‌اش تا چند سال زيبا باشد و زياد تغيير نكند، جوانه‌هايي را كه به مرور از انتهاي ساقه آن رشد مي‌كنند، حذف كنيد.
حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید
ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند
این جنس دارای۲۴ گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز میباشد.برگهای لیندا مجنون ، آویزان ، باریک ، کشیده ، ضخیم و مقاوم که طولشان تا ۱.۸ متررسیده.

خاک مناسب گل لیندا :

متخصصان براي اين گياه خاك ليموني تجويز مي‌كنند اما اين سوال پيش مي‌آيد كه ليموني دقيقا يعني چه جور خاكي؟ خاك لوم يا ليموني مخلوطي از خاك رس، شن و مواد آلي است و به‌طور كلي خاكي كه پس از طغيان رودخانه‌ها در كنار آنها بجا مي‌ماند خاك ليموني گفته مي‌شود. اين خاك همان خاكي است كه ليندا در بيابان‌هاي مكزيك با آن اخت شده و بسيار سبك است. البته باغبان‌ها به روش‌هاي مختلف براي ليندا تركيب خاكي درست مي‌كنند. اگر در مخلوط خاك لیموني ليندا، پيت ماس و هوموس ديديد، تعجب نكنيد. اين مخلوط براي رشد گياه ارزش تغذيه‌‌اي بالايي دارد.

آبیاری گل لیندا  :

اگر اهل مسافرت‌هاي طولاني هستيد، اصلا لازم نيست نگران خشك شدن لیندا باشيد. لیندا میتواند تا یک سال آب را در پایه متورش ذخیره کند بنابراین آب دادن بیش از حد به گیاه متداولترین عامل نقصان در رشد و نابودی آن میباشد هفته‌‌اي يك‌بار آبياري در بهار و پاييز و دو تا سه بار در تابستان برايش كافي است. گفته مي‌شود در زمستان بهتر است به آن استراحت بدهيد و دو تا سه هفته يك‌بار آبياري‌اش كنيد. با این حال دقت کنید ما بین دو آبیاری پای گلدان کاملا خشک شود . و هنگام آبیاری آب اضفی از زیر گلدان خارج شود ( زهکشی مناسب )
تورم انتهاي ساقه ليندا اين امكان را به آن مي‌دهد كه تا يك‌سال آب براي خودش ذخيره كند. اگر ديديد برگ‌هاي بالايي‌اش شل و ول شده و آويزان است مطمئن باشيد بيشتر از حد مجاز به آن آب داده‌ايد.
هرگز روي برگ‌هايش آبپاشي نكنيد! اما براي برداشتن لكه‌ها، اگر تعدادشان زياد بود، يك ليتر آب را همراه با دو سه قطره مايع ظرفشويي، در يك بطري آبفشان ريخته و روي قسمت‌هاي قرمز آب‌پاشي كنيد و خيلي سريع خشكش كنيد در حين خشك كردن كنه‌ها از بدنه گل جدا مي‌شوند. نگران نباشيد اين كنه‌ها براي سلامتي انسان خطري ندارند.

تعویض گلدان گل لیندا

گل لیندا

نور مناسب گل لیندا

ليندا به نور زياد احتياج دارد اما اگر آفتاب مستقيم ظهر تابستان ساعت‌ها روي برگ‌هايش بتابد  برگ‌ها مي‌سوزند و خيلي سريع مي‌ريزند.  اگر رشد برگ‌ها بيش از اندازه زياد باشد و رنگ‌شان به زردي بزند، مطمئن باشيد ليندا دچار كم نوري شده است

ليندا اصلا دوست ندارد گياه ديگري رويش سايه بيندازد و اغلب با گياهاني كه از خودش كوتاهترند دوست است.  هر چند بايد حواس‌تان باشد ليندا را نبايد وسط گل و گياهان ديگر قرار بدهيد چون رطوبتي كه در اين وضعيت ايجاد مي‌شود اصلا برايش خوب نيست.
ليندا گياه بيابان است و آفتاب اما آپارتمان با نور متوسط را هم به خوبي تحمل مي‌كند. پس تراس خانه هم جاي خوبي براي نگهداري آن است. اگر در مورد انتخاب جا براي گلدان ليندا شك داريد، جايي را انتخاب كنيد كه نور متوسطي داشته باشد. نور خيلي زياد برگ‌هايش را مي‌سوزاند و نور كم هم برگ‌ها را زرد و رنگ‌پريده مي‌كند. در هر دو صورت گلدان‌تان كچل مي‌شود.

دما مناسب گل لیندا

گل لیندا در گستره دمایی ۲۱-۱۲ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد اما به سرما حساس است و فقط گیاهان مسن دمای ۶ درجه سانتیگراد را تحمل میکنند.

تعویض گلدان گل لیندا

در مورد بعضي گل‌ها و گياهان به هيچ عنوان عوض كردن گلدان در خانه، توصيه نمي‌شود چون ممكن است اصول دقيق آن را ندانيد و بعد از مدت كمي گياه از بين برود. اين مساله در مورد ليندا اهميت بيشتري دارد.

نه تنها اشتباه در تعويض خاك و گلدان به آن صدمه مي‌زند، بلكه تعويض زود به زود باعث ريشه‌زايي آن شده و ارتفاع ساقه را زياد مي‌كند. اينطوري گياه زيبايي و تعادلش را از دست مي‌دهد. اگر بيشتر از دو، سه سال است كه گلدان لیندا در خانه عوض نشده با احتیاط آن را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

تکثیر گل لیندا :
تکثیر لیندا از طریق بذر کاشت بذر در خاک پیت و جدا کردن پاجوشهای کنار گیاه مادری در بهار انجام می شود. تکثیر آن از طریق ریشه دار کردن جوانه های روی ساقه و از طریق کاشت بذر در بهار انجام میگیرد. زمانی که دمای هوا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

کاشت بذر لیندا : کاشت بذر  در خاک پیت در هوای گرم یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه از دیگر روش های تکثیر است؛ البته تکثیر این گیاه برای آماتورها و در منزل بسیار دشوار و تقریباً ناممکن است

جدا کردن پاجوش گل لیندا : قبلا از جدا کردن پاجوش ها تمام وسایل لازم مثل گلدان و مخلوط خاک مورد نیاز را تهیه کنید. کف گلدان جدید چند تکه سنگریزه بریزید وقتی گیاه مادری را از گلدان بیرون آوردید خاک اطراف ریشه های گیاه را تمیز کنید.
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه ها می توانید برای تمیز کردن خاک اطراف گیاهان از جریان ملایم آب نیز استفاده کنید.

گیاه را بررسی کنید تا دریابید که گیاهان از کدامین قسمت در هم فرو رفته اند و به هم متصل هستند. برای جدا کردن می توان از وسایلی همانند چاقو یا قیچی باغبانی کمک بگیرید تا آسیب وارده به گیاهان به حداقل ممکن برسد. سپس گیاهان را به شکل مستقل در گلدانهای جداگانه بکارید و گلدان را از مخلوط خاکی پر کرده و سپس آنرا آب دهید و در صورت نشست کردن بستر کاشت مجددا مقداری مخلوط خاکی اضافه کنید و با دست و البته به آرامی بستر کاشت را کمی فشار دهید تا گیاه به خوبی در مکان خود مستقر شود.

پرورش گل لیندا در یاغچه و گلدان

گل دهی گل لیندا


مراقبت و نگهداری گل لیندا :

سوخته شدن و ریزش برگ لیندا: ب ه دلیل تابش آفتاب مستقیم است گیاه را جابجا کنید.
زرد شدن برگ گل لیندا و در نهایت افتادگی برگ  : رشد بیش از اندازه برگ ها و زرد شدن برگ گل لیندا و در نهایت افتادگی برگ به دلیل نور کم است.
برگ‌های پژمرده گل لیندا:  دلیل این مسئله این است که آب ریخته شد روی برگ‌ها را خشک نکردید. سعی کنید برگ‌های پژمرده را از بدنه جدا کنید و تا بیرون آمدن جوانه‌های جدید صبر کنید.
پوسیدگی ریشه گل لیندا : در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف ایجاد می شود.

آفات و بیماری گل لیندا :
مهم‌ترین آفت لیندا کنه قرمز است. که باعث لکه‌های قرمز روی برگ‌های لیندا می شود، می توان با دستمالی این لکه‌ها را ‌بردارید. برای برطرف شدن کامل لکه‌ها می توان هر ماه یکبار با سم حشره‌کش نفوذی سمپاشی کنید، لکه‌ها را می‌توانید با پنبه آغشته به محلول سم مسموم نمایید.
لکه های سفید رنگ پنبه‌ای در هر دو طرف برگ هم به دلیل آفت است، با سم حشره‌کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس آغشته به محلول سم لکه‌ها را مسموم کنید..
منابع : bostane.ir – مجله سیب سبز – mansourigol.com – nargil.ir

1 پاسخ
  1. ناشناس
    ناشناس گفته:

    سلام نوک برگهای لبندای من سوخته.در معرض مستقبم افتاب هم نبوده اما نزدیک شوفاز بوده میتونه دلیلش ابن باشه یا آبیاریم اشتباه بوده.

    پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*