گل لاله واژگون زیبا ترین گل ایران ۱۱نکته جالب درباره گل لاله واژگون (اشک مریم)

لاله واژگون | Fritillaria

لاله واژگان یکی از زیبیا ترین گل های ایران .گلهای این زیبا به تور شگفن انگیزی رو به پایین رشد میکنند.نام دیگر این گل به دلیل سرریز شدن اشک و شهد گیاه از داخل گل به بیرون به ان اشک مریم نیز میگویند.

لاله واژگون ، نمونه دیگری از گیاهان بومی ایران است که به طور معمول در فصل بهار و از اردیبهشت ماه شروع به رشد کردن می کند. دامنه های رشته کوه های زاگرس، بهترین مکان برای رویش این گیاهان هستند و در مناطق مختلفی از شهرهای اصفهان، چهار محال و بختیاری، لرستان،  ایلام و کرمانشاه می توان آن ها را مشاهده کرد.این گیاه از جمله گونه های در معرض خطر انقراض است، امروزه سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفظ آن برنامه های خوبی را در دست اجرا دارد

نکات جالب درباره این گل:

 1. لاله واژگون گیاهی پیازدار و از جنس Fritillaria دارای بیش از ۶۰ گونه که حدود ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است .
 2. این گیاه بومی بخشی از فلات آناتولی و سراسر فلات ایران ، افغانستان، پاکستان و کوهپایه های هیمالیا میباشد.
 3. این گیاه را Kaiser’s Crown,گل سربه زیر,لاله نگونسار,اشک مریم ,گل اشک نیز نامیده‌اند.
  عمر لاله واژگون کوتاه است و گل‌ دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش به پایان میرسد.
 4. لاله های واژگون یکی از گیاهان مشهور ایران است و شهرهای گلستان کوه در خوانسار، ارتفاعات اشترانکوه لرستان و کوه های صمصامی در چهار محال و بختیاری، انبوهی از این گلها را در خود جای داده اند.
 5. این گل سازگاری زیادی با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد و در صورت عدم تخریب به واسطه دام و انسان حتی ۱۰ هزار شاخه از آن را در یک دشت می توان مشاهده کرد.
 6. لاله واژگون برای اولین بار در سال ۱۵۷۶ میلادی به وسیله جهانگردان طبیعت دوست اروپایی از منطقه زاگرس به اتریش و دیگر نقاط اروپا انتقال داده شد.
 7.  گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله گرگانی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد
 8. رنگ ” لاله های اشک “را در مناطق سردسیر استان کهگیلویه و بویراحمد قرمز و گاهی اوقات زرد رنگ است و زمان گل دهی لاله های واژگون فرصت مناسبی برای طبیعت گردان در منطقه است.
 9. لاله واژگون بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد
 10. بوی لاله واژگون چندان مطلوب نیست و این گونه گیاهی به خاطر رنگ و فرمشان دربرابر سرما مقاوم است. با این همه عمر این گیاه زیبا ۳ هفته بیشتر نیست. ضمن آنکه این گونه گیاهی برگهایی کشیده و مجتمع دارد.
 11. چرای احشام و تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است.

خواص دارویی:

 • خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک‌کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.
 • اثر ضددردی پیاز گیاه لاله واژگون به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین در این گیاه است.
 • پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشتدار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و چون تازه باشد سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.

کاشت و نگهداری(نور خاک فصل کشت)

این گیاه از نظر نور به آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد. خاک آن خاک با زهکشی خوب با PH 7.85 و ازت ۵.۵% است. چندان نیاز به آبیاری ندارد و دمای ایده آل محیط برای این گیاه ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است
فصل مناسب کشت این گل در نواحی شمالی زاگرس فروردین و اریبهشت است و در مناطق جنوبی کشور اواسط تابستان و در ماه شهریور و همین طور در مهر و آبان قابل پرورش است. البته شهریور و مهر آغاز تقسیم شدن بوته های این گل است و عمر کوتاهش با شدت بارانهای بهاری تمام می شود و پایان بارشها، آغاز ریزش برگهای لاله های واژگون است.

 

منابع:

  www.eligasht.com  /  www.nargil.ir  / www.bostane.ir

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*