نکات آموزنده و مهم در مصرف کود های شیمیایی

نکات آموزنده و مهم در مصرف کود های شیمیایی

نکات آموزنده و طلایی در مصرف کودها :

 

افزایش میوه :  برای افزایش تشکیل میوه در محصولات باغی محلول پاشی عناصر اوره ، روی و بر،در بهار پیش از باز شدن غنچه ها توصیه میگردد.

نکته مهم در محلول پاشی درختان میوه در فصل خواب ،می بایست حداکثر تا ۲۰ روز قبل از تورم جوانه ها متوقف شود. در غیر این صورت محلول پاشی موجب سوختگی درخت می گردد.

دقت کنید هرگز کود سولفات روی آبدار را با کود اوره مخلوط ننمایید. مخلوط کود، به صورت خمیر می شود.

۴- افزودن اوره به محلول سولفات آهن، سولفات منگنز، سولفات روی، سولفات مس و اسید بوریک هنگام محلول پاشی موجب افزایش کارایی این کودها می گردد.

میزان مصرف هر کود : به منظور تعیین مصرف دقیق این کودها مراجعه به نتایج تجزیه خاک، آب و برگ درخت ضروری می باشد.

۶- در مزارع و باغاتی که غلظت بر در خاک و آب آبیاری بالا است به مصرف سولفات روی توجه بیشتری مبذول گردد .تحت چنین شرایطی از شدت مسمومیت بر کاسته می شود.

۷- مصرف کودهای محتوی بر در مناطق با خاک های شور توصیه نمی گردد.

 

۸- سرعت باد کم باشد و مانع محلول‌پاشی نشود.

زمان محلول پاشی : اگر در صبح یا عصر انجام گیرد موثرتر خواهد بود.

۱۰- قبل از مصرف کود مطالب برچسب کود را به دقت مطالعه کنید.

۱۱- حرارت محیط در هنگام محلول‌پاشی پایین تر از ۲۹درجه سانتیگراد می‌باشد.

نکات آموزنده و مهم در مصرف کود های شیمیایی

نکات آموزنده و مهم در مصرف کود های شیمیایی

۱۲- بهتر است پس از محلول‌پاشی ، آبیاری باغ و مزرعه انجام گیرد.

۱۳- در هنگام ظهور گل و اوایل دوره تشکیل میوه نباید این کودها را محلول پاشی کرد.

۱۴- هنگام تهیه محلول کود را به آب اضافه کنید .

۱۵- در هنگام محلول‌پاشی بهتر است رطوبت نسبی هوا بالاتر از ۷۰درصد باشد.

 

۱۶_ پی اچ محلولهای تهیه شده در محدوده بین ۸-۶ باشد.
.
۱۷- محلول پاشی در فصل بهار مواد غذایی را مستقیماً و در زمان مناسب در اختیار گیاه قرار می دهد.

♻️همچنین محلول پاشی در فصل پاییز باعث ذخیره شدن مواد غذایی در گیاه برای شروع فصل بعدی می شود.

مراقبت نگهداری و تکثیر بگونیا

معرفی انواع گل بگونیا همراه با نکات مراقبت ، نگهداری و تکثیر با عکس

در بازار گل و گیاه گل های زیر را با نام بگونیا به شما معرفی می کنند که شاید از یک خانواده باشند اما نکات نگهداری و تکثیر آنها تا حدودی متفاوت است در زیر انواع بگونیا را با عکس برای شما معرفی و بررسی می کنیم .

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

ارتفاع نهایی بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس از بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر میشود ودارای گلهایی پرپر و به رنگهای قرمز،زرد،صورتی و حتی سفید میباشد.این گیاه روزکوتاه بوده وبرای گلدهی در نیمه دوم سال پیش رس میشود .این گل زیبا از خانواده ی بگونیاسه و ساخته و پرداخته دست بشر و در آزمایشگاه میباشد چرا که دورگ بین بگونیا غده ای و بگونیا عروس خودمان است.

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

بگونیا عروس به بگونیا واکسی معروف است. علت نام‎گذاری بگونیا واکسی، برگ‎های ضخیم و براق این گیاه است و جزء آن دسته از گل‎های مقاوم محسوب می‎شود و کمتر کسی است که با آن دچار مشکل شود. این گیاه زیبا همچون گل بنفشه با توجه به نور و کودش در تمام فصل سال گل می‎دهد و با زیبایی خود برای بینندگان خود دلبری می‎کند.
از گیاه بگونیا معمولا در فضای سبز به عنوان گل یکساله و حساس به سرما استفاده می‎کنند. همچنین داخل گلدان‎های سطح شهر هم شاید دیده باشید! ولی استفاده‎ی عمده‎ی آن در آپارتمان‎ها است، به عنوان یک گل آپارتمانی مقاوم و گلدار هست. جالبه که بدانید برگ‎های این گل بسیار خوشمزه است.
نکته‎ی مهمی که باید بدانید این است که این گل در اصل هیبرید یا دورگ است. دو گونه Cucullata و schmidtiana  هستند که باهم تلاقی داده شده‎اند. البته گل زیبای بگونیا هلندی روی را هم از این گل و بگونیا غده‎ای بدست می‎آورند.
شرایط و نحوه نگهداری بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا برگی یا بگونیا رکس

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و ارامش خاصی به بیننده میبخشد، ساقه ها گوشتی و خزنده، برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود، مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد در رنگ های مختلف و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود. خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا برگی یا بگونیا رکس

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا ببری

زیبایی فوق العاده بگونیا ببری در تضاد رنگها و مقایسه لکه های سبز در متن قهوه ای برگ است،به طوری که برگها شبیه پوست ببر هستند و نام انگلیسی ان هم به همین علت است،دمبرگ کاملا بلند و گلبرگها نمایان،برگها حاشیه دار و کرک های بسیار ظریف در کناره ان به چشم میخورند،سبد اویزان ان بسیار رایج است و گیاه مناسبی جهت کاشت گروهی یا گیاهان دیگر است،خانواده ان ((بگونیاسه)) و زادگاهش برزیل است.

 

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا ببری

بگونیا ببری

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا غده ای یا تکمه ای ( دکمه ای )

این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به طریق پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست امده است.خانواده ان ((بگونیاسه)) و کمتر خانواده ای از گلها را با این تنوع به رنگ و شکل بوته میتوان پیدا کرد،پرورش ان در هوای ازاد تابستان ساده و در نیم سایه برای تزئین حاشیه ها و باغچه ها کاشت می گردد،برای زینت اپارتمان ها و بالکنهای شمالی نیز استفاده میگردد،گلهای ان به رنگ های سفید،قرمز،نارنجی و زرد دیده میشود.گلبرگ های اضافی حاصل تغییر شکل پرچمها به قطعات گلبرگ است.

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا غده ای یا تکمه ای ( دکمه ای )

بگونیا غده ای یا بگونیا تکمه ای

در ادامه به صورت مجزا تمام انواع بگونیا مورد بررسی قرار می گیرند

تکثیر نگهداری و مراقبت گل برگ انجیری

مراقبت ، نگهداری و تکثیر گل برگ انجیری

برگ انجیری یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز بالا رونده با برگهای قلبی شکل با لبه صاف که با گذشت زمان پهن با بریدگی های عمیق می شوند. این گیاه به وسیله ریشه های هوایی خود که از گره ها خارج می شوند، به اجسام مجاور تکیه می کنند و نیاز به تغذیه دارند.

میوه برگ انجیری موز مانند و به طول ۱۵ سانتیمتر و به رنگ سبز سفید است.

برگ انجیری دارای ۵۰ گونه با نام لاتین Swiss Cheese Plant و نام علمی Monstera deliciosa از خانواده گل‌شیپوریان Araceae است. این گیاه بومی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری جنوب مکزیک و پاناما است.

مراقبت و نگهداری از گل برگ انجیری نیاز های محیطی :

تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار بیرون زدن ریشه از زیر گلدان و  با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد.در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد میگردد.

تمیز نمودن برگها: برگها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید،از مواد براق کننده ی شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

خاک مناسب : خاک سبک لیمونی یا ترکیبی از خاک برگ (مقدار خاک برگ بیشتر باشد) کود آلی و خاک باغچه (گل رس) خاک مناسب برای این گیاه است.
بهترین دما : این گیاه دمای کمتر از ۱۳ درجه را دوست ندارد (حداقل دمایی که میتواند تحمل کند ۱۰درجه سانتیگراد است). در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتیگراد مقاومت می‌نماید.
آبیاری مورد نیاز : در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار نیاز به آبیاری دارد. قبل از آبیاری گیاه رطوبت سطح خاک را بازدید نمایید. سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود.
نور مناسب : نور متوسط برای این گیاه مناسب است. نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم جای مناسبی برای گیاه است.
رطوبت مورد نیاز : رطوبت بین ۵۰-۷۰ درصد نیاز دارد (تابستان هفته‌ای ۲-۳ بار و زمستان هفته یکبار) نیاز به غبارپاشی دارد.
تغذیه و کود دهی : در صورت نیاز هر ماه یکبار کود دهی نمایید.

نکته : ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید،بلکه با نصب قیم خزه دار  انها را وادار به فرورفتن در خزه مرطوب نمایید.

تکثیر نگهداری و مراقبت گل برگ انجیری

گل برگ انجیری

مراقبتها و نگهداری ، بیماری ها و آفات گل برگ انجیری :

برگها بدشکل و شکافدار میشوند : گیاه را از محل پر تردد خارج کنید،صدمات فیزیکی عامل ان است.

برگها خشک و چروک دار هستند : گیاه تشنه و هوا خشک است،فورا ابیاری نمایید.

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است : هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده اند : احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج میبرد،هر سه هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است : عامل ان کنه ریز قرمز است.گیاه را با سم کنه کش طبق دستور هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.غبارپاشی بهصوص  زیر سطح برگها در کاهاش افت موثر است.

نوک برکها قهوه ای رنگ میشود : گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید،همیشه خاک گلدان را بازدید کنید.بخصوص در تابستان که نیاز به اب بیشتر دارد.

رشد گیاه متوقف شده است : نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها نمایان شده اند : در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور از قطرات اب به جای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه میزند،در سایه غبارپاشی کنید،برگهای صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

بعضی از برگها شکاف طبیعی هم ندارند : گیاه از گونه ی دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگها کاملا طبیعی است.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها دیده میشوند : عامل ان حشره ی افت است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سم پاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت ان در زمستان بیشتر است : ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله ی بین دو ابیاری کاملا خشک شود سپس ابیاری را با مقدار کمتری انجام دهید،هر دو هفته یکبار ابیاری کافی است،زهکش را بازدید کنید.

 

تکثیر و ازدیاد گل برگ انجیری :

یک سر شاخه با ۲ یا ۳ برگ بالغ را با استفاده از یک چاقوی تیز جدا کنید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر وکمپوست بذر و قلمه قرار دهید. قلمه را در عمق کم بکارید، بطوریکه جوانه انتهایی کاملا بیرون از خاک باقی بماند. یک میله چوبی را با رسیدن یا سیم به قلمه محکم کنید و تکیه گاهی را برای قلمه ایجاد کنید، در غیر اینصورت ممکن است قلمه بیفتد و قلمه را در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد و نور مناسب و کافی نگاه دارید. رطوبت مورد نیاز قلمه را با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی شفاف بر روی آن بالا ببرید . اواسط بهار تا اوایل تابستان بهترین زمان برای انجام عمل تکثیر است. قلمه ها در تابستان ریشه دار خواهند شد. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و شروع به تغذیه منظم گیاه با کود مایع کنید. با روش خوابانیدن نیز میتوانید این گیاه را تکثیر کنید. ریشه های هوایی گیاه را در داخل گلدان دیگر قرا دهید و زمانی که گیاه جدید رشد کرد، آن را از گیاه قدیم جدا کیند. ضمنا این گیاه را میتوانید با روش کاشت بذر یا ظرف مسطح حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه، آنها را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتپر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و اجازه دهید تا کاملا رشد کند، سپس به گلدان منتقل کنید .

 

تکثیر برگ انجیری با استفاده از ریشه های هوایی

تکثیر برگ انجیری

منابع : glassy-garden.com – mansourigol.com – sorooshmobinasia.persianblog.ir – bostane.ir

نگهداری تکثیر و مراقبت گل مارانتا لوکونورا

مراقبت ، نگهداری و تکثیر مارانتا لوکونورا ، مشکلات و آفات

مراقبت ، نگهداری و تکثیر گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا

گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا که ارتفاع آن ۱۵-۲۰ سانتی متر و گسترش آن ۳۰ سانتی متر است. مارانتا دارای برگ های تخم مرغی شکل ، سبز روشن با لکه های قهوه ای و ارغوانی بین رگبرگ های فرعی است و هنگامی که برگها به بلوغ می رسند به رنگ خاکستری با لکه های تیره در می آیند. گل های مارانتا کوچک سفید با لکه های ارغوانی هستند. نزدیک عصر برگ به آهستگی شروع به تا شدن میکنند تا به طور کامل در تاریکی بسته میشوند، سپس دوباره نزدیک صبح شروع به باز شدن میکنند.گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا با نام لاتین Prayer plant و نام علمی Maranta leuconeura از خانواده Marantaceae است. این جنس دارای ۲۵ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی و بومی افریقا است

مراقبت و نگهداری گل مارانتا

خاک مناسب : خاک کاملا سبک -مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ وکمی ماسه  مناسب مارانتا است.
بهترین دما : بهترین دما، دمای حدود ۱۶درجه است. اگر بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا ۱۰درجه سانتی گراد هم مقاومت دارد. ولی در دمای نزدیک به ۳۰ درجه نیاز به غبار پاشی دارد.
آبیاری مورد نیاز : در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان یک بار – در طول دوره رشد بایستی مخلوط خاک به طور دایم مرطوب نگهداری شود .در طول دوره رکود گیاه نیز بایستی در هنگام آبیاری مجدد از خشک بودن سطحی خاک اطمینان حاصل نمود.

رطوبت : به رطوبت نسبتاً زیاد هوا نیاز دارد. در تابستان گیاه را بصورت روزانه و در زمستان بصورت هفتگی غبار پاشی کنید. کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان برای تامین نیاز رطوبتی روش جالبی است. علاوه بر این میتوان به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه آب اضافه کرد.

نور : سایه تا نور معمولی بهترین شرایط نوری برای مارانتا است، بنابراین آن را در نور مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان قرار ندهید. در تابستان سایه و در زمستان تمایل به نور بیشتری دارد.

نگهداری تکثیر و مراقبت گل مارانتا لوکونورا

گل مارانتا لوکونورا یک گیاه آپارتمانی

بیماری ها و آفات مارانتا و درمان :
برگها رنگ پریده و رگبرگها زایل میشود : بعلت هوای تاریک و یا کمبود عناصر غذایی است. گلدان را به محل روشن تر ببرید و یا هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی انجام دهید.
برگها رنگ پریده : نور زیاد علت ان است. گیاه را به محل کم نورتری منتقل کنید.
برگها پژمرده و پیچیده : دمای محیط برای مارانتا سرد و یا اینکه تشنه است.
آفات :
در اثر فعالیت حشر آفت لکه های سفید پنبه ای در محل اتصال دمبرگ به ساقه به وجود می آید باید هردو هفته یک بار باسم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید.

تکثیر و ازدیاد گل آپارتمانی مارانتا : مارانتا را با ۱- تقسیم بوته و ۲- قلمه گیری میتوان تکثیر کرد. در اواسط تا اواخر بهار خاک گلدان را مرطوب و گیاه را به آرامی از گلدان بیرون اورده و به قسمت های دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید. برای گرفتن قلمه از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی (طول ۱۰ سانتی متر) را جدا و ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.
منابع :  – nargil.ir – mansourigol.com – bostane.ir

تکثیر نخل شامادورا

مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا ، مشکلات و آفات

مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا


نخل شامادورا با نام انگلیسی Parlour Palm نام علمی Chamaedorea elegans از خانواده اریکاسه Ericaceae بومی آمریکای مرکزی است. بلندی این نخل معمولا تا ۲ متر می رسد ، شامادورا دارای ظاهری ظریف و باریک و برگ های سبزتیره و ساقه هایی روشن و رشد آن کم است.

بخاطرتحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان میباشد ولی با این وجود نور غیر مستقیم باعث بهبود رنگ برگهای شانه ای آن میشود.

میوه ها وگلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.

مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا

نخل شامادورا

مراقبت و نگهداری از نخل شامادورا

رطوبت مورد نیاز  :چند تکه سنگ میان گلدان و زیر گلدانی بذارید داخل زیر گلدانی اب بریزید تا اینکه اب به ته گلدان نرسد . درست کردن یک جزیره زیر گیاه بهترین رطوبت را برایش ایجاد میکند.

دما : مکان خنک را می پسندد . بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد.  در صورت گرمای زیاد  آبپاشی روی برگها را بیشتر کنید

خاک مناسب : خاک هوموسی سبک و دارای زهکشی خوب مثل یه قسمت  خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه مناسب می باشد . خاک قلیایی را می پسندد.

آبیاری :  به آبیاری زیاد حساس است و باید بین دو آبیاری با انگشت زیر خاک را بررسی کرد و در صورت خشکی سیراب نمود. اب زیاد باعث سبز خشکی این گل میشود.

نور : نیاز نوری کم تا متوسط دارد و به سایه تا حدودی مقاوم است نور داخل منزل و پنجره های شرقی و شمالی وبطورکل بین نخل ها از همه به سایه مقاوم تراست.

نخل شامادورا

نخل شامادورا

بیماری ها و آفات نخل شامادورا و درمان :

برگ ها زرد شده اند : آبیاری زیاد یا نور کم و یا هوای گرم می توانند علت ان باشند مشکل را بررسی کنید
برگها باز نمیشود : سایز گلدان و یا خاک آنرا عوض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید.(منظور کود دهی میباشد)

برگها بیش از حد روشن و شفاف هستند : به دلیل کمبود نور یا مواد غذایی است گیاه را بجای پرنور تر منتقل و کود دهید اطمینان پیدا کنید که خاک گلدان شما هنوز مواد مغذی را دارد . در غیر این صورت گلدان گیاه را با خاک غنی عوض کنید و یا کود دهید

نوک برگ ها قهوه ای : کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم یا بخاطر آبیاری نامنظم است. میتوان از آب جوشیده برای آبیاری استفاده کرد.
برگها خشک شدند : می توند علت ان سرمای بیش از حد باشد اما در بیشتر موارد از تشنگی میباشد آبیاری گیاه خود را فراموش نکنید

تکثیر و ازدیاد نخل شامودرا :
می توانید این گیاه را با  تقسیم بوته در بهار وپاییز تکثیر کنید
تکثیر با بذر :
نخل از طریق کاشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان صورت می گیرد. بذرها را در سینی بذر که محتوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دمای محیط را حدود ۲۱-۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیاید. چون ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

تکثیر نخل شامادورا

نخل شامادورا

منابع : mansourigol.com – golestan-ali.com – glassy-garden.com – bostane.ir

راهنمای خرید گل و گیاهان زینتی در فروشگاه بوستان

مرحله اول : با لمس کردن و یا کلیک بر روی ( افزودن به سبد خرید ) سفارش شما تایید می شود . جهت سفارش چند بسته روی ( افزودن به سبد خرید ) دو باره کلیک فرمایید .

 

می توانید از سایت فروشگاهی جدید بوستان به لینک زیر خرید فرمایید .کلیک کنید
http://boostane.ir/shop

مرحله دوم : با کلیک بر ( مشاهده جزئیات ) توضیحات بیشتری را مشاهده می فرمایید . تمام سفارشات خود را انتخاب فرمایید . بالای صفحه در سمت چپ سبدی با شماره تعداد سفارشات قابل مشاهده هست . با کلیک بر روی قسمت سفارشات شما باز می شود .


مرحله سوم : با کلیک و یا لمس اقدام به پرداخت در مرحله بعد سفارش خود را ثبت کنبد .


مرحله چهارم : پر نمودن تمام قسمت های ستاره دار الزامی هست . کد پستی را با اعداد انگلیسی وارد کنید .

 

 

مرحله پنجم و نهایی : با لمس و یا کلیک ثبت سفارش فاکتور خود را در یافت کنید و به صورت انلاین پرداخت کنید . سفارش شما تکمیل شده است

 

 

 

می توانید از سایت فروشگاهی جدید بوستان به لینک زیر خرید فرمایید .کلیک کنید
http://boostane.ir/shop