آموزش کاشت و پرورش کدو تنبل ( کدو حلوایی )

کاشت و پرورش کدو تنبل ( کدو حلوایی ) بسیار راحت است و یکی از سبزیجات ایده آل برای کاشت در باغچه یا گلدان می باشد. کدو حلوایی یک گیاه علفیست که دارای ساقه های بلند و خزنده و برگ های پهن است ، گل های این گیاه زرد و میوه آن شبیه خربزه و یا خیلی بزرگتر از آن است ، کدو حلوایی با نام علمی Cucurbita moschata متعلق به تیره کدویان.

قسمت های مورد استفاده کدو حلوایی میوه ، پوست ، تخم میوه میباشد و گل کدو حلوایی را پخته و در تهیه ترشی ، مربا و … مورد استفاده قرار میدهند.کدو حلوایی طعم شیرین و بافت نرم و لطیفی دارد اما بسیار کم کالری است به طوری که در هر ۱۰۰ گرم از این گیاه تنها ۲۰ کالری وجود دارد.کدو حلوایی یکی از نیروگاه های تولید ریزمغذی های حیات بخش در طبیعت است که با بیش از یکصد ماده مغذی و شفابخش بسته بندی شده و در عین حال برای حفظ زیبایی نیز بسیار مفید است.

مراحل کاشت و پرورش ، نگهداری و مراقبت از کدو تنبل ( کدو حلوایی ) در مزرعه، باغچه و گلدان

مکان مناسب کاشت ( نور ) : برای کاشت کدو باید جای گرم با نور مستقیم آفتاب را انتخاب کنید.  از کاشتن کدوها در سایه اجتناب کنید، زیرا کدوها کامل و رسیده نخواهند شد.

خاک مناسب : خاک باید کود و مواد معدنی لازم را داشته باشد که زه‌کشی بسیار خوبی هم داشته باشد.اگر خاک زمین شما ضعیف است، آن را مقداری شخم بزنید و با کمپوست ( یا کود حیوانی یا خاک برگ ) مخلوط کنید. به هر کدو، باید به مقدار یک متر مربع فضا اختصاص دهید.

زمان کاشت بذر کدو حلوایی : در روزهای اولیه بهار باید بذر آن را بکارید. بهتر است بذر کدو را ابتدا در خانه و یک هفته پیش از کاشت در گلدان کوچکی بکارید و سپس به خاک منتقل کنید.دانه های کدو حلوایی، در خاک سرد، جوانه نمی زنند؛ بنابراین حتما باید بذرهای کدو حلوایی را پس از آخرین یخبندان بکاریم. در مناطق خنک تر می توانید بذر کدو را دراواسط یا  اواخر فصل بهار بکارید. اگر بذر کدوها را خیلی زود بکارید، جوانه نخواهند زد.

نکته – کاشت نشا کدو : همچنین می توانید ۳ هفته قبل از آخرین یخبندان، بذر کدو حلوایی را در گلخانه نشاء بزنید. بذرهای کدو حلوایی را به عمق ۲.۵ سانتی متر در مخلوط سینی نشاء بکارید. آنها در سینی نشاء مرطوب و گرم نگه دارید،تا یخبندان پایان یابد. سپس می توانید آنها را به زمین زراعی یا باغچه منتقل کنید.

کاشت بذر کدو حلوایی : برای کاشت کدو باید بذر را در عمق ۲ تا ۵ سانتی‌متری خاک بکارید و برای کدوسبز میان هر کدام از آنها ۳۰ تا ۳۵ سانتی‌متر باید فاصله باشد. البته اگر زمین بزرگی دارید، هر چه این فاصله را بیشتر کنید، بهتر است. اما برای کدوهای حلوایی و زمستانی باید حداقل ۴۵ تا ۷۵ سانتی‌متر میان دو گیاه فاصله باشد.

کدوها را به روش جوی و پشته در زمین بکارید.
اگر خاک را به صورت جوی و پشته در بیاوریم، کدو بهتر می تواند در زمین رشد کند. پشته ها را به ارتفاع ۷.۵ سانتی متر ایجاد کنید؛ بین تپه یا پشته های ردیف ها باید یک متر فاصله باشد. اما ردیف ها باید از یکدیگر ۱.۸ متر فاصله داشته باشند. در بالای هر تپه یا پشته، حفره ای به عمق سه سانتی متر حفر کنید و ۴  بذر کدو را در داخل آن قرار دهید. سپس دانه ها را با خاک بپوشانید.

نکته : پس از اینکه بذرهای کدو جوانه زدند، آنها را تنک کنید و در هر تپه یا پشته تنها ۲ یا ۳ جوانه را باقی بگذارید.

آبیاری : پس از کاشت گیاه باید خاک آن را حسابی آبیاری کنید. در طول هفته نیز نباید بگذارید خاک گیاه خیلی خشک شود. اما آبیاری زیاد خاک یا برگ های زیاد نیز موجب ایجاد کپک می شود.به جای اینکه برگ های کدو حلوایی را خیس کنید، به پایه ی کدو آب دهید تا گیاه در برابر سفیدک پودری و آفتاب سوختگی محافظت شود

کود دهی : برای کود دادن خاک نیز باید منتظر اولین شکوفه شوید. هنگامی که نخستین گل های کدو را مشاهده کردید، می توانید به خاک کود دهید.

کاشت کدو در گلدان : کاشت کدو حلوایی در گلدان بسیار آسان بوده و بیشتر شرایط بالا را در گلدان نیز رعایت بفرمایید. برای کدو حلوایی گلدانی بزرگ در نظر بگیرید و گلدان را در مکانی کاملا نور گیر و گرم قرار دهید . خاک گلدان باید بسیار غنی باشد .

پرورش و کاشت کدو تنبل یا حلوایی بزرگ

پرورش و کاشت کدو تنبل یا حلوایی بزرگ

پرورش کدو تنبل های بزرگ و غول پیکر : جهت کاشت و پرورش کدو تنبل های بزرگ از بذر مناسب استفاده کنید . می توانید از کشاورزانی که در این حرفه هستند بذر را تهیه کنید . ابیاری مرتب ، غنی بودن خاک و کود دهی عوامل و نکات مهم درپرورش کدو تنبل های بزرگ هست. هر ساله مسابقه بزرگترین کدو تنبل در آمریکا برگزار می شود .

مراقبت بعد از کاشت : کدو حلوایی می تواند بر روی زمین گسترده شود و یا اینکه می تواند بر روی داربست عمودی رشد کند. هنگامی که کدو کمی رشد کرد، زیر آن فوم قرار دهید تا روی زمین نیفتد تا نگندد.اگر می خواهید کدوها را به صورت عمودی پرورش دهید، برای گیاه می توانید داربست فلزی یا چوبی درست کنید تا قامت آن را راست نگه دارد و از افتادن کدو روی زمین جلوگیری شود.  وقتی که شاخه های کدو مقداری گسترده شدند، سر شاخه ها را کنار داربست قرار دهید تا از داربست بالا بروند. البته کدو حلوایی وزن سنگینی دارد و باید به این نکته توجه داشته باشید.

علف های هرز را مرتب از بین ببرید.

گرده افشانی و گل های کدو : اولین شکوفه هایی که کدو حلوایی تولید می کند، نر هستند و چیدن آنها به سلامتی گیاه آسیبی نمی رساند. شکوفه های نر، پس از یک هفته پژمرده شده و بر روی زمین خواهند افتاد. دومین گروه از شکوفه های تولید شده ی کدو حلوایی ماده هستند و میوه تولید می کنند.

آفات و بیماری ها  : از بیماری های کدو می توان به حشره، شب پره، سوسک خیار، شپشه گیاه، مایت (انگل گیاه)، نخسانه (کرم انگلی) و حشرات جمنده اشاره کرد.

کپک های کرکی و پودری نیز از دیگر بیماری های کدو هستند که می توانند به آن آسیب برسانند. می توانید روی خاک این گیاه یک لایه کاور بکشید تا از حمله حشرات در امان بماند. با استفاده از روکش پلاستیکی بر روی ردیف ها، می توانید از جوانه های کدو محافظت کنید. وقتی که کدوها شروع به تولید گل کردند، روکش را بردارید تا گرده افشانی کنند.

نکته : اگر در بین کدو حلوایی ها یک ردیف گل لادن بکارید، به دفع حشرات مزاحم کمک می شود.

حشره ی ساقه خوار کدو : اگر بر روی برگ های کدو حلوایی، حشره ی کدو و یا حشره ی ساقه خوار کدو مشاهده کردید، با دست آنها را نابود کرده یا از زمین زراعی خارج کنید.
حشره ی ساقه خوار کدو، از درون ساقه های گیاه به ان حمله می کند. متاسفانه اگر حشره ی ساقه خوار کدو به گیاه حمله کند، کار زیادی از دست ما بر نمی آید.

فصل و زمان برداشت کدو حلوایی : برای برداشت کدوحلوایی باید منتظر شوید تا پوست آن کاملا سفت شود به طوری که با ناخن نتوانید روی آن خراش ایجاد کنید.اگر در برداشت محصول کدو حلوایی مدت زمان زیادی سپری شود، به طوری که به یخبندان برخورد کنیم، محصول کدو زودتر فاسد خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه هوا سرد شود، محصول کدو حلوایی را برداشت کنید.
با استفاده از یک چاقوی تیز، کدو حلوایی ها را از شاخه بچینید اما مقداری از شاخه را بر روی کدو حلوایی باقی بگذارید. بلافاصله کدوهای چیده شده را به داخل منتقل کنید و گِل و خاک نشسته بر روی کدو را تمیز کنید.

نگهداری محصول : از کدو حلوایی که کاملا رسیده باشد، می توان ماه ها نگهداری کرد. کدوها را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید تا در تمام طول پاییز سالم بمانند.

خواص کدو حلوایی:
 
 • یرقان ( زردی ) را برطرف میکند.
 •  کدو ادرار آور و تب بر میباشد .
 • کدو حلوایی، سینه را نرم و اخلاط و سرفه را آسان می کند.
 •  اگر کدو حلوایی را پخته و به صورت کرم به صورت بمالید و نیم ساعت صبر کنید، رنگ چهره و رخسار باز شده و صورت براق و زیبا میشود
 • خوردن کدو موجب برطرف شدن غم و اندوه است
 • کدو برای درمان قولنج مفید است.
 • مغز را تقویت می کند.
 • روغن تخم کدو برای تسکین درد بواسیر بسیار مفید است.
 • خوردن کدو باعث تجدید قوای جسمی و روحی بدن و موجب استحکام بافت های بدن میشود.
 •  کدو طبیعتی سرد دارد ، صفرا را تسکین میدهد
 • شیره تخم کدو یبوست را برطرف میکند لذا باید صبح ناشتا یک فنجان از آن میل شود
 • ابن سینا کدو را برای رفع سرد درد و رفع بی خوابی و درمان خستگی اعصاب تجویز میکرد.
کدو حلوایی و پوست :  کدو حلوایی را پخته و به صورت مرهم برای رفع ورم و التهاب در محل قرار میدهند ، غرغره با آب کدوی پخته برای درمان گلو درد مفید است ، سوخته شده پوست کدو برای بند آوردن خون اثر معجزه آسا و بسیار سریعی دارد به طوری که فوراً خونریزی را بند می آورد و دو لبه زخم را به هم می چسباند و سوزش و ناراحتی زخم را خیلی زود تسکین میدهد.

کدو حلوایی

آب کدو حلوایی : برای مبتلایان به سنگینی معده و اسهال ، گوشت کدو را تکه تکه کنید و در یک لیتر آنقدر بجوشانید تا نصف آب بخار شود و پس از صاف کردن آب آن را بگیرید و با مقداری شکر آن را شیرین کرده و هر وقت مایل بودید آن را مصرف کنید ، آب کدویی که به این صورت به دست می آید برای تسکین درد بواسیر مؤثر است لذا نوشیدن سه بار در روز از آب کدو تجویز شده است.
کمپوت کدو مخلوط با سیب از غذاهای مفید برای بیماران مبتلا به ورم پروستات است ، آب کدوی پخته ادرار آور بوده و برای رفع اختلالات کلیه و مثانه مفید است ، کوبیده کدو برای درد سر و درد شقیقه بسیار سودمند است ،  مرهم کدو حلوایی برای درمان دمل مفید است.
مربای کدو تقویت کننده بدن و اعصاب است ؛ ترشی کدو اشتها آور و هضم کننده غذا میباشد
منابع: – bartainha- zeraatyar- namnak – bostane.ir
2 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام من تو باغچه کدو حلوایی کاشتم ولزرگ شده ول متاسفانه کدو تا یزره بزرگ میشه زرد میشه وبهد میپوسه.بعضیا هم همون اول زرد میشه اصلآ گلش باز نمیشه

  پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*