نگهداری و زایمان ماهی گوپی قرمز

آموزش کامل پرورش تکثیر و نگهداری ماهی گوپی با نکات ریز

ماهی گوپی از نظر شکل بسیار متفاوت هستند و حتی در یک گونه خاص نمی توان دو قطعه مشابه پیدا کرد. ماهی گوپی ماده دارای رنگ خاکستری تیره است، حال آنکه گوپی نر بسیار خوشرنگ و با طرحهای متنوع است و باله های بزرگی دارد. گونه های مختلفی از ماهی گوپی وجود دارد که شما می توانید با تکثیر انواع جدیدی از آن به دست آورید. در شکل زیر انواع گونه های مختلف نر را ملاحظه نمایید.
ماهی گوپی “Poecilia reticulata” یکی از گونه های ماهی های آب شیرین و از محبوب ترین ماهی های آکواریومی است. آنها رنگارنگ، پر جنب و جوش، بسیار سرگرم کننده و سازگار با شرایط مختلف هستند.

با این حال، چیزی که بیشتر باعث محبوبیت این ماهی شده اینست که نگهداری آنها بسیار ساده تر از بسیاری از گونه های دیگر است.

در اینجا برخی از عوامل کلیدی مراقبت از گوپی های شما بیان خواهد شد:

 پرورش و نگهداری ماهی گوپی

حجم آکواریوم مناسب برای ماهی گوپی

گوپی ماهی بسیار کوچک است بطوریکه در یک محیط زیستی کوچک می تواند زندگی کند بنابراین بطور معمول و در صورت نبود فضای کافی نیازی به آکواریم بزرگ ندارد. از نظر اندازه این ماهی اندازه های مختلفی بین ۶-۴ سانتیمتر است.

با این حال، آنها نیاز به یک مقدار مناسب از فضا دارند و برای به رشد آنها آکواریم خود را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید. می توانید از قاعده کلی یک گالن آب برای یک اینچ از ماهی جهت برآورد حجم آب استفاده کنید.

بنابراین ابتدا باید با ۴ گالن آب شروع کنید و برای هر گوپی اضافی،  یک گالن آب اضافه کنید. می توان گفت به ازای هر گوپی یگ گالن آب لازم است.

برای مثال:

۴ گالن آب برای ۳ گوپی
۶ گالن آب برای ۶ گوپی
۹ گالن آب برای ۹ گوپی و غیره.

 

بهترین نسبت نر به ماده ماهی گوپی برای نگهداری

دو راه برای نگه داشتن گوپی در آکواریوم وجود دارد.

اگر به فکر تکثیر ماهی گوپی نیستید و صرفا برای سرگرمی خود در آکواریوم دارید پس تمام گوپی ها را نر انتخاب کنید چون نرها رنگارنگ تر از ماده ها هستند و در زیبایی آکواریوم تاثیر دارند.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

نحوه شناخت گوپی ماده از نر

در مقابل، اگر شما مایل به نگه داشتن هر دو جنس از گوپی هستید، باید بدانید که از چه نسبت نر به ماده استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می کنند برای گوپی حداقل از نسبت ۱:۲ نر به ماده استفاده شود.

مثلا:
۱ نر و ۲ یا بیشتر از ماده
۲ نر و ۴ یا بیشتر ماده
۳ نر و ۶ یا بیشتر ماده و غیره.

تکثیر پرورش و زیاد کردن ماهی گوپی :

زمانی که ماده ها و نرها با هم باشند عمل لقاح را انجام می دهند. نرها هنگام مواجه شدن با ماده به وسیله بازکردن باله هایشان و پیچ دادن به بدنشان نمایش یک اظهار علاقه را انجام خواهند داد. گوپی ها زنده زا هستند.

ماهی گوپی مشکی در آکواریوم

نوزادها بعد از این که متولد شدند باید فوراً از والدینشان دور شوند در حقیقت نوزادگوپی در محلهای مناسب و خوبی پنهان می شود . نوزاد گوپی غذای لذیذی برای اغلب ماهیها می باشد. گوپی های ماده لاغردر حدود سه ماهگی بالغ می شوند و نرها زودتر بالغ می گردند.

دوره دوباره بارور شدن برای ماده ۴ هفته طول می کشد، آنها مولدهای خوبی هستند بنابراین اگر شما فقط در آکواریوم ماهی گوپی دارید، آنها می توانند بارها تکثیر یابند.

آنها ماهی های اجتماعی هستند، بهتر است که در آکواریوم بیش از ۵ گوپی داشته باشیم. قابل ذکر است که گوپی ها، ماهیهای دیگر را در آکواریوم اذیت می کنند چون آنها اغلب بقیه ماهیهای اطرافشان را دائماً دنبال می کنند. اما آنها آسیبی به ماهیهای دیگر نمی رسانند.

دمای آب مناسب ماهی گوپی

گوپی به سرسختی و توانایی زیادش برای سازگاری با محیط های مختلف شناخته شده است، اما اگر شما واقعا می خواهید گوپی های شما احساس راحتی کنند، برخی از توصیه های کلی برای ساخت آکواریوم و تامین بهترین مکان برای نیازهای دقیق آنها وجود دارد.

ساده ترین راه برای انجام این کار تقلید از زیستگاه طبیعی آنها در آب های رودخانه آمازون و یا رودخانه ها و دریاچه ها در سراسر جنوب امریکا است. درجه حرارت آب ایده آل برای گوپی در هر نقطه بین ۲۴⁰-۲۳⁰ است. چیزی که مهم است ثبات دماست. نوسانات دمایی زیاد ممکن است سلامت گوپی را به خطر بیاندازد.

پرورش و نگهداری ماهی گوپی

پارامترهای آب و زمان تعویض آب

سختی آب و pH هر دو بسیار مهم است. سطح pH را از ۱ تا ۱۴، مقدار PH بین ۱ و ۷ اسیدی در نظر گرفته و pH=7 بدان معناست که آب خنثی است؛ بالاتر از ۷ نشانگر آب عمومی (قلیایی) است.

سطح pH ایده آل برای یک گوپی محدوده ۶.۸-۷.۸، در زیستگاه طبیعی خود است. سختی آب ایده آل برای گوپی DGH 8/12 است. ارتباط سختی و PH آب بسیار مهم است. معمولا، سختی آب بالاتر سطح pH بالاتر دارد.

برای تعویض آب یک قاعده کلی برای اکثر گونه ها است که توصیه میکند نیمی از آب آکواریوم را در هر هفته تعوبض کنید بنابراین همیشه تازه و تمیز باقی می ماند.

تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و ماده

تفاوت ظاهری ماهی گوپی نر و گوپی ماده

خوراک و تغذیه ماهی گوپی

شاید مهم ترین چیز در نگه داشتن گوپی تغذیه باشد. ماهی گوپی را می توان با انواع غذاها تغذیه کرد.
ماهی گوپی از غذاهایی که تنوع زیادی دارند تغذیه می کند نظیر (غذاهای پودری، جلبک اسپرولینی، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده).

آنها تقریباً همه چیز می خورند. گوپی ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی ها باشد. آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است.

فیلم زایمان ماهی گوپی :

انواع رنگ های ماهی گوپی

تمام انواع رنگ های ماهی گوپی

منابع : manshur.com – bostane.ir

37 پاسخ
 1. حسن
  حسن گفته:

  باسلام خدمت دوستان عزیز چراماهیهای من میمیرن خیلی روشون هم حساس هستم هرکاری هم میکنم ولی باز میمیرن phتنظیمه هر دوسه روز اب روسیفون میکنم غذاشان رو سر وقت میدم ولی بازهم میمیرن دیگه نمیدونم چکار کنم

  پاسخ
 2. mn
  mn گفته:

  سلام
  راستش من هرچی تو سایت های مختلف گشتم نتونستم نژاد ماهی های گوپی ام رو بفهمم
  یکیشون سفیده و دمش مث خورشید قرمزه(ماده)
  نر هم دمش تقریبا آبیه با فقط یه خال بیرنگ روشه
  ممنون میشم اگه بهم بگید نژاد هاشو

  پاسخ
 3. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام
  من ماهی گوپی حامله دارم
  گذاشتم تو یه ظرف جدا داخل اکواریوم
  که بچه هاش جدا به دنیا بیان
  وقتی به دنیا اومدن فضای خاصی برای نگهداری لازم دارن
  یا تو همین ظرف خوبه؟

  پاسخ
 4. معراج محمدی
  معراج محمدی گفته:

  سلام نمیخواد بچه هاشونا جدا کنید اگر صدف هم داشته با شید اشگالی نداری خودشون قایم میشند یا گیاه غذا هم نیاز نیست بهشون بدید یک یا دوهفته یکبار چون خود اکفاریوم جلبک میزنه بیشتر این غذا ها باعث مرگشون میشه من تجربه کردم

  پاسخ
 5. مجید
  مجید گفته:

  سلام من چند روز پیش سه تا ماهی گوپی خریدم دوتاشون ماده شکم پر که خال سیاه بزرگی داره وسایوسایل آکواریوم کامله دمای اب هم مناسبه انداختمش تو زایشگاه نمیدونم چرا بچه هاش نمیذاع لطفا راهنمائی کنید

  پاسخ
 6. حسین
  حسین گفته:

  سلام چنتا سوال داشتم
  ۱ ایا شمشیری و کوپی با هم سازگارند؟ من دو جفت داشتن با یه ماده کوپی که کوپی مرد
  ٢من یه ماهی دارم سفید با سر قرمز با خال های مشکی اسمش چیه؟
  ۳ من دو جفت کوپی خریدم تا چهار روز داشتمشون غذا و دما هم مناسب بود صبح که بشون غذا دادم تا شب بشون سر نزدم وقتی رفتم بالا سرشون ماده ها مرده بودن و یه چیز تار مانند دورشون بود ولی نر ها سالم بودند علت چیه؟ دنا و غذا شون مرتبه
  ممنون می شم جواب بدید

  پاسخ
 7. ناشناس
  ناشناس گفته:

  بچه ها سعی کنید گوپی ها رو در عمل تولید مثل ازاد بگزارید و در محیط زندگی انها از گیاهان کوتاه و بلند طبیعی یا مصنوعی و یا از طناب ریش شده و درهم تنیده استفاده کنید…در این صورت دیگر نیازی ب زایشگاه نیست و میتوانید تمامی بچه گوپی ها رو از خورده شدن نجات بدین.. من محمد سال هاست گوپی تکثیر میکنم و سالن تکثیر دارم…

  پاسخ
 8. محمد
  محمد گفته:

  سلام. گوپی ماده سلطنتی دارم که باهیچ کدوم از نرها جفت نمیخوره اصلا نرها باهاش کاری ندارن! دلیلش چیه؟ درضمن کاملا به بلوغ رسیده و یکی از نرها هم از نژاد خودشه

  پاسخ
  • بنیامین
   بنیامین گفته:

   دوست عزیز اگر دمای آب آکواریوم شما پایین تر حد مجاز برای گوپی باشد یعنی زیر ۲۴° چرا به مشکل میخورید و احتمال مرگ گوپی بسیار زیاد است

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*